top of page

VINAŘSTVÍ

VINAŘSTVÍ

Dolů

V našem vinařství uplatňujeme zásadu kvality na úkor kvantity, a proto redukujeme výnos na optimální úroveň. Hrozny se sklízejí ručně. Bílá vína se vyrábějí klasickými metodami, poté zrají v nerezu. Červená vznikají kvašením v otevřených dřevěných kádích a leží půl roku v dřevěných sudech. Tajemství úspěchu se skrývá v černých jílových půdách, těžkých na práci, ale odměňujících se kvalitními hrozny. 

 

V současné době obhospodařujeme hektar půdy. Roční objem produkce nepřesahuje 20 000 lahví, vína se prodávají především ze sklepa privátní klientele. Z důvodu administrativního zjednodušení zůstávají vína v kategorii zemských.

 

Nabídku vín v průběhu roku neustále obměňujeme. Pro seznam aktuálně nabízených vín nás proto, prosím, kontaktujte na naší e-mailové adrese. Děkujeme. 

Tel: 602-778-155  |  Email: petr@vinarstvi-esterka.cz

 

VÍNO

Víno

V současné době vyrábíme přes 30 vzorků vín. Nabízíme bílá vína suchá, polosuchá, polosladká i sladká, mimo jiné i bílé barrique, klarety a rosé. Z červených vín poté vyrábíme jak suchá, červené barrique či cuvée víno.

Do vína nepřidáváme sorban draselný. Konzumace je tudíž vhodná i pro jedince s bezlepkovou dietou.

 

“Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.”

Jan Werich

DEGUSTACE

Degustace

Nabízíme řízené degustace vín s odborným výkladem přímo od vinaře. Možnost občerstvení v podobě studeného rautu se zabijačkovými specialitami, výběrovými sýry a zeleninou. Degustace se koná ve kvelbeném vinném sklípku, do něhož mají ubytovaní hosté přístup po celou dobu pobytu. 

 

Ceník

6 vzorků  ...............................................  1700 Kč

8 vzorků  ...............................................  2200 Kč

10 vzorků  ............................................  2700 Kč

(Cena degustace je za celou skupinu včetně všech lahví vín + jídlo: škvarky, sýr a chléb)

 

Jídlo nabízíme pouze od 8 osob

Raut ..........................................................  220 Kč / osoba

(uzené maso, špek, tlačenka, šunka, škvarková pomazánka, chleba, sýry, zelenina, ...)

Snídaně form rautu ................................................  100 Kč / osoba

 

Večeře

Nakládaná krkovička v medovo-pepřovém nálevu.....150 Kč / porce

 

VÍCE O JÍDLE NAJDETE 

NABÍDKA JÍDLA

HISTORIE SKLEPA

Historie sklepa

Na počátku minulého století zakoupili praprarodiče jeden z nejstarších sklepů v Hovoranech. Dnes slouží sklep ke zpracování vína a jeho následnému uskladnění před naláhvováním.

Skutečná hloubka našeho sklepa není do dnešního dne známa. Třebaže se o prověření pokoušeli praděda Jiří se svým synem, zjistit hloubku se jim bohužel nepodařilo. Praděda Jiří pověřil ve své době svého syna, aby opásán 50m lanem prozkoumal zcela neznámé části sklepení. Ani po 50 m však nedošel k jeho konci. Rozhodl se tedy od lana odvázat a se zapálenou svíčkou postupovat dalších pár metrů v cestě do neznáma. Svíčka však znenadání zhasla, což syna dosti vyděsilo. Poněvadž nabyl přesvědčení, že k zhasnutí svíčky došlo kvůli nedostatku kyslíku v daném místě, co nejrychleji se vrátil zpět za otcem. O hloubce sklepa tudíž víme jen jediné – je s jistotou více než 50 m hluboký. 

 

V roce 1982 se bohužel při zaplavení našeho sklepa propadla silnice. V rámci mnohonásobného zaplavení velmi nestabilním vodovodním řádem jsme tak byli nuceni zazdít přístup k velmi historické nekvelbené části sklepa. 

 

Nejstarší sklepy údajně propojoval Jezovitský klášter sídlící nad obcí Hovorany. Konvent však údajně nebyl propojen pouze s místními sklepy, nýbrž i s templářskými sklepy v nedalekých Čejkovicích. Odtud poté vedla chodba až do 25 km vzdálené slovenské Skalice. Sklepení by však mohlo býti dle pověstí propojeno dokonce až do samotné Vídně. Templářské chodby byly dostatečně vysoké i pro jezdce na koni v plné výzbroji, šířkou poté byly navíc natolik rozměrné, že se v nich dokázaly vyhnout dva proti sobě jedoucí vozy. Během tureckých nájezdů v 16. století se poté nejen náš sklep stal úkrytem nespočtu lidí s dobytkem. 

 

Obec se bohužel k historii kláštera i nejstarších sklepů nestaví příliš kladně. Výše zmiňovaná část historie je tak, leč neprávem, dosti opomíjena.

 

bottom of page